woke kultura
woke kultura szó jelentése
A "woke kultúra" egy angol kifejezés, amelyet a magyar nyelvben is használnak, ám nem mindig találunk rá pontos megfelelőt. A "woke" jelentése az angolban felébredt, tudatos, tájékozott. Általánosan a "woke" szóval olyan embereket vagy csoportokat jelölünk, akik felismerték és érzékenyek a társadalmi igazságtalanságokra, diszkriminációra és elnyomásra. A "woke kultúra" fogalma tehát egy olyan mozgalmat vagy attitűdöt takar, amelynek célja a társadalmi igazságosság előmozdítása és a különböző diszkriminációs formák elleni küzdelem. A woke kultúra hívei törekednek arra, hogy felhívják a figyelmet a strukturális problémákra és az olyan témákra, mint a rasszizmus, nemi egyenlőtlenség, LGBTQ+ jogok, bevándorlás stb. Gyakran kiemelik a privilégiumok és az alulreprezentált csoportok helyzetét is. A woke kultúrához tartozhatnak olyan tevékenységek és gyakorlatok is, mint például aktivizmus, szolidaritás kifejezése online és offline fórumokon, az információk megosztása, tájékoztató anyagok terjesztése, továbbá az elnyomott csoportok támogatása és meghallgatása. Fontos megjegyezni, hogy a woke kultúra nem mindenkinek egyértelműen elfogadott vagy támogatott. Vannak, akik kritizálják azt, mert úgy érzik, hogy túlzottan politikai korrektségre törekszik, és nem tolerálja más nézőpontokat vagy véleményeket.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "woke kultúra" kifejezés az afroamerikai közösségben kezdte meg a terjedését az Egyesült Államokban a 20. század vége felé, de az utóbbi évtizedekben egyre szélesebb körben használják a társadalomban.
Az "woke" eredetileg az afroamerikai közösségben használt kifejezés volt, ami azt jelentette, hogy valaki felébredt a rasszizmus és más társadalmi igazságtalanságok problémáira. Az "ébredt" szó angolul "awake" jelentést hordoz, amit a "woke" kifejezés átvett és rövidített formája lett.
A 'woke' kifejezés először az afroamerikai zenész és aktivista, Erykah Badu őrült világban című dalában jelent meg 2008-ban. A dalban azt énekli "Most vagyok csak ébren (I stay woke)", ami arra utal, hogy tudatában van a társadalmi problémáknak és aktívan küzd ellenük.
A 'woke kultúra' fogalma azonban csak az utóbbi években vált népszerűvé és elterjedtté. A közösségi média platformok, például a Twitter és az Instagram segítették elő ezt a folyamatot, hiszen az emberek könnyedén tudtak megosztani és terjeszteni a kifejezést és az ahhoz kapcsolódó üzeneteket.
A 'woke kultúra' gyakran összekapcsolódik a társadalmi igazságosságra való törekvéssel, a rasszizmus és más társadalmi problémák elleni harccal, a feminizmussal és a LGBTQ+ jogokkal. Az emberek, akikhez köthető ez a kultúra, általában nyitottak és érzékenyek ezekre a kérdésekre, és aktívan részt vesznek az egyenlőség előmozdításában.
Fontos megjegyezni, hogy a 'woke kultúra' fogalma nem mindenki számára pozitív jelentéssel bír. Vannak olyanok, akik kritikusak ezzel a megközelítéssel kapcsolatban, mondván hogy túlzottan politikailag korrekt vagy intoleráns lehet más nézetekkel szemben.
Szófaja és helyesírása
ragadvány
Példamondatok
1. A woke kultúra arra ösztönzi az embereket, hogy tájékozódjanak a társadalmi igazságossággal kapcsolatos kérdésekben.
2. A woke kultúra elveti az előítéleteket és a rasszizmust, és törekszik egy befogadóbb társadalom létrehozására.
3. Sokan szerint a woke kultúra túlzottan politikailag korrektnak tekinti magát, és korlátozza a szólásszabadságot.
4. Egyesek úgy vélik, hogy a woke kultúra inkább szegregációt eredményez, ahelyett hogy valódi egyenlőséget teremtene.
5. A woke kultúra hangsúlyozza az empátia fontosságát és arra buzdítja az embereket, hogy foglalkozzanak mások problémáival.
6. Az interneten gyakran találkozhatunk woke kultúrával kapcsolatos vitákkal, amelyekben megoszlanak a vélemények az értékrendszeréről.
7. A woke kultúra fontosnak tartja a szexizmus és az LGBTQIA+ diszkrimináció elleni küzdelmet is.
8. A hollywoodi filmek és sorozatok is egyre inkább próbálnak megfelelni a woke kultúra elvárásainak a sokszínűség és reprezentáció terén.
9. A woke kultúra gyakran összekapcsolódik a cancel culture-rel, amely arra törekszik, hogy társadalmi szempontból elfogadhatatlannak tartott embereket vagy nézeteket távolítsanak el a közéletből.
10. A woke kultúra egyre nagyobb figyelmet kap a média és az oktatás területén is, amelyeknek próbálnak megfelelni a változó társadalmi elvárásoknak.
Rokonértelmű szavak
tudatosult kultúra, felébredt kultúra, tájékozott kultúra, éber kultúra, szemléletváltó mozgalom
Fonetikus átírás
[wəʊk ˈkʊltʊrə]
Betűrendben közeli szavak
whisper, win win, wok, woke, woke ideologia, woke kultura, woke mozgalom, wokeness, wunderwaffe, xoanon, zamorano,